Dnes si kupte Deník s Ojmod

2. srpna 2011 v 15:59 | Petr Krňávek |  Mafia: Lost Heaven

Jeseník se stal součástí slavné počítačové hry Mafia. Podívejte se

Do světa počítačových her pronikla řada míst na Jesenicku. Vysílač na Pradědu, jesenická radnice, kostel nebo autobusové nádraží mají své virtuální dvojníky v upravené podobě hry Mafia.

Dnešním dnes se můžete stát šťastným majitelem této modifikace koupením dnešního vydání Deníku.

Na svědomí to má dvojice mladých nadšenců z Javorníku: Michal Zajonc a Ondřej Kronika.
"Původní hra se odehrává v prostředí 30. let 20. století, my ji předěláváme do 21. století. Chceme tímto způsobem propagovat Jesenicko," říkají.

Dnes osmnáctiletí studenti jesenické průmyslovky na úpravách hry pracují od roku 2007. Postupně se naučili pracovat s jedenácti programy, pomocí kterých například vytvářejí a do prostředí hry umísťují nová auta, budovy a lidi. Dovedou také naprogramovat, jak se mají lidé chovat nebo co má technika dělat.

"Ze začátku nám to vůbec nešlo. Nikdo nám s ničím nechtěl pomoct. Když jsme se na něco zeptali, každý se nám smál. Teď i další lidé, kteří se úpravami her zabývají, dokážou uznat, že jsme dobří," říkají studenti.

Oproti původní verzi hry totiž upravená Mafie získala asi ze tří čtvrtin novou podobu.

"Do hry jsme umístili Červenohorské sedlo, kde jsou v zimě zapadlé kamiony. Je tam i Praděd, Dlouhé Stráně, elektrárny na Ostružné, jesenický kostel nebo radnice. Město je udržované, ale když z něj vyjedete ven, na silnici je ledovka. Hra se dá naprogramovat tak, aby v ní pršelo nebo sněžilo. U jeskyní Na Pomezí bývají podobně jako ve skutečnosti zapadené kamiony nebo autobus," vyjmenovává některé z inovací Zajonc.

Jednou jsme jeli do školya Na Pomezí jsme viděli bouračku. Ještě ten týden jsme tuto scénu přidali do hry," doplnil jej kolega. Nově se ve hře bude prohánět i firemní automobil Šumperského a jesenického deníku.
Dvojice pomocí hry zviditelňuje nejen významná místa Jesenicka, ale také místní firmy nebo úřady. Spoustu času tak tráví vyřizováním nejrůznějších povolení.

"Musel jsem chodit po úřadech. Původně jsem nevěděl, že použití loga města musí být schválené. Teď jsem byl na policii, musím zajít na krajský úřad do Olomouce, aby mi dali svolení k použití znaku," popisuje peripetie spojené se svým koníčkem Zajonc.

Autorská práva museli studenti řešit také s tvůrci hry, kterou upravují. Zatím k tomu mají neoficiální souhlas. "Než bychom dostali oficiální svolení, trvalo by to několik měsíců. Takže náš mód nesmíme prodávat, ale hru upravovat můžeme. Zatím ji ani nedáváme volně ke stažení - lidi by ji ukradli a vydávali za své dílo. Dokud nebudeme mít v ruce oficiální dokument, že jsme tvůrci tohoto módu, ke stažení ho dávat nebudeme krom aktualizací," říká Zajonc.

Oba mladíky v příštím školním roce čeká maturita. Chtěli by svých znalostí využít ve studiu na vysoké škole? "To je ještě strašně daleko. Budu rád, když udělám státní maturitu, protože je o hodně těžší než maturita dříve," uzavírá Zajonc.

Co je hra Mafia?

Mafia: The City of Lost Heaven je akční počítačová hra vyvinutá v roce 2002 českým vývojářským týmem. Hráč se ocitá v roli Thomase Angela, řadového člena mafie ve fiktivním městě Lost Heaven v USA 30. let 20. století.
Hra obsahuje dvacet různorodých misí. Od hráčů v České republice i ve světě získala vysoká hodnocení. Herní komunitě se podařilo rozkódovat strukturu herních souborů. V průběhu let tak vznikla sada programů pro editaci herních souborů a vzniklo velké množství modifikací této hry.
Domácí web modifikace: www.ojmod.blog.cz
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 new holland new holland | 2. srpna 2011 v 20:30 | Reagovat

Ten mod ide do mafie 1? A da sa to niekde stiahnut? dakujem

2 ofpmafia ofpmafia | E-mail | Web | 2. srpna 2011 v 20:38 | Reagovat

Musíte si koupit denik nebo přílohu s modem. Model šel dříve stáhnout ale v jiné podobě ale dnes už ne.

3 Adam Adam | 3. srpna 2011 v 9:55 | Reagovat

Vypada to velice dobre. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama