Tvoříme linky v OMSI

3. června 2013 v 13:01 |  Návody a Tipy
Stavíte svojí vlastní realnou nebo fiktivní mapu v editoru oblíbeného simulatoru OMSI Omnibus Simulátor a nevíte jak začít tak si dnes probereme celou tuto kapitolu. Nebudu se zde zabívat samostatnou stavbou vaší mapy ale jen samostnatnou kapitolu linek.


Mapu všetně všech splinů máme připravené "pozor na cesty které jste při stavbě špatně umístily nebo do sebe nezapadají".
Zde uvedeneme příklad z map Karlových Varů nebo Chebu "postup se nikdy neliší".
V editoru kliknem na záložku Tracks & Trips. Načítání může i trvat i několik minut záleží na složitosti mapy.
Zde po několika chvilkách vyskočí tabulka která se může zpočátku zdát složitě ale po pár jednoduchých krocích vše velice brzy pochopíte.
V Prvním případě zustaneme u Modu "add Trackentry" a v kolonce Track klikneme na creat a napíšeme například linka 12 nebo Tržnice - Čankovska (není duležité co zde napíše jen myslete nato aby jste se v tom časem vůbec vyznaly).
V další kapitole si musíme označit celou trasu vaší linky (buďte velmi opatrní ať nevynecháte žádnou spline nebo objekt křižovatky, toť pak může znamenat že autobus zmizí a u dalšího splinu se opět načte. Zbytečně si tím snižujete výkon hry).
* Pokud linka je okružní nebo má více cílů použijeme stejný způsob jako u předešlého bodu. Zde uvedu například Karlovarskou okružní linku číslo 12 která má uveden jeden cíl stanici Čankovská a druhý cíl Tržnice vytvoříme jeden Track pro cíl Čanskovská a druhý pro Tržnici (pozor na časy ať se jeden autobus nenačíta zbytečně dvakrát ale k tomu se ještě dostaneme. Poté pokračujeme stejným způsobem jako nad obrázkem.
V menu si najdeme Trips a pod ním klikneme na tlačítko Create New with act. Track, zde uvedeme název opět jaký chcete například Tržnice - Čankovská ( u obrázku je uvedena jen Tržnice) do ikonek napíše například linku 4 (jen číslo) a a konečnou stanici v tomto případě Křižikova.
Zde je ale velmi důležité být velmi opatrný název se musí schodovat co máte uvedeno ve vašem Hof listu (nezáleží zda je Hof pro Annax nebo Busse).
Zde máte uveden přesný příklad že hodnota textu musí být u prvního řádku schodná jako text v tabulce, jinak se nebude zobrazovat cílová stanice u AI autobusů. Ostatní hodnoty už nejsou podstatné.
Dalším úkolem je nastavit zastávky vaší linky "Add station a klikneme na všechny kostky "BUSSTOP" na trase vaší linky. Toto způsobí že v době času kdy má jet linka budou na zastáce čekat cestující na svůj spoj.
Dále klikneme v tabulce linie na tlačítko Edit Profiles.
Poté na nás vyskočí tato jednoduchá tabulka, nejdříve kliknem na tlačítko New a zde je na výběr standart nebo jiná vámi definovaná norma. Tabulku je nutné upravit podle časů mezi stanicema ručně nebo vám autobus AI zastávkou jen projede a cestující zustanou stát na zastávce!
Stejným způsobem si můžete vytvořit několik linek ale prosím berte v potaz že každá linka snižuje výkon hry.
Další kapitolou je vytvoření jízdních řádu linek (pochopitelně stejný způsob se dá používat pro jízdní řády vlaků, letadel a jiných prostředků). Pro další postup kliknem na Edit Timetable.
Po kliknutí Edit Timetable na nás vyskočí tato tabulka. V horní části tabulky klikneme v sekci line na New a napíšeme
například číslo linky (zde linka č:4).
Zde můžeme zaškrtnout ikonku user is allowed in drive this line, pokud tuto ikonku nezaškrtneme bude tato linka sloužit jen pro AI autobusy a nebude k dispozici v liště menu hry. Pokud budete i vy jezdit danou linku tak tuto ikonku zaškrtneme. Prioritu nastavíme aspoň na hodnotu 3 jinak se autobusy nemusí na mapě vůbec zobrazit.
V části menu Tour si nastavíme potřebný počet turnusů na vaší lince. Kliknem na Create a zadáme číslo turnusu.
V další části si můžete nastavit jaká skupina bude tuto trasu jezdit. Zde je možné s pomocí AI-listu nastavit linky (skupiny pro klasické vysoké podlahy a nízkopodlažní). Standartní je skupina Busses. V druhé části tabulky si můžeme nastavit provoz turnusu zda je v provozu jen od pondělí do pátka nebo například linku která jezdí jen v neděli. Pozor hra je nastavena ne na české státní svátky ale na německé svátky.
Teď se podíváme i na samostatná AI-List který i s touto tabulkou velmi souvisí. V AI-listu si mužeme v textovém editoru napsat standartní skupinu Busses (první čtyři řádky-vysoká podlaha). To je v dolní části uvedeno jaku skupina aigroup busses s počtem autobusů. Pozor dávejte na uplně poslední hodnotu aby depo bylo nastaveno bez chyb a ve správném tvaru. Tyto hodnoty by se mněly shodovat s hof souborem a v nastavení mapy Global.
Zde je uveden příklad pro nízkopodlažní část.
Zde pro ukázku že hodnoty popsané výšše by se mněly shodovat.
Tak a opět se vrátím k samostatným jízdním řádům. Zde v horní označené části tabulky kliknem na tlačítko New a tím přidáme první spoj linky. Poté napíšeme čas prvního odjezdu a potvrdíme entrem (defaultně je první spoj v 0.00 proto vždy je nutná manulní změna) Při dalším kliknutí na default se spoj opakuje dle času uvedený pod vyznačenou tabulkou ale k tomu se ještě dostaneme. Dále si musíme dát velký pozor na kolonku trip, musíte vybrat správnou trasu spoje. Time Profile jsme již nastavovaly v předešlé tabulce a není důvod proto jej mněnit.
Zde si můžete vkládání nových spojů ulechčit a to nastavení daného turnusu (například turnus číslo 1 bude jezdit linku v hodinovém taktu). Po vložení druhého turnusu nebo jízdního řádu jiné linky budeme postup opakovat. Doporučuji často soubory zálohovat někdy stačí malá chyba a práce byla uplně marná.
Pokud budete pracovat dle tohoto návodu rozhodně vám žádná kolize nehrozí.
V Samotné hře máme tři možnosti buď manualní nastavení (nerealistické), druhý pomocí palubního počítače a nebo kliknutím na tlačítko vyznačené na obrázku.
Pokud funguje vše jak má výsledek bude vypadat obdobně.
Poté vám bude přidělen kurz.
A na závěr se podívám na tabulku s možností nastavení turnusů (různé typy autobusů). Již brzy přineseme další návody které se vám určitě mohou hodit.


 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 řidič 675 řidič 675 | 3. června 2013 v 15:04 | Reagovat

No :O Tak to budu mít co dělat.

2 vay_cz vay_cz | E-mail | 26. ledna 2014 v 13:21 | Reagovat

Jžš Michale, ty hovado... Nauč se psát česky!!!

3 Rock Rock | 2. ledna 2015 v 11:13 | Reagovat

Malé obrázky :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!  :-!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama